Kuzhina

Ëmbëlsirë veç për 15 minuta

Përbërësit: 2 vezë, 100ml vaj (1 gotë e çajit), 100gr sheqer (1 gotë e çajt), 15gr pluhur për pjekje (pecivë), 300gr miell, reçel çfarë...

Tortë shumë e shijshme pa miell

Përbërësit: 5 vezë, 200gr margarinë ( në temperaturë dhome), 200gr sheqer, 200gr arra të bluara 5 lugë gjelle grizë, 1 lugë gjelle kanellë. Për kremin: 3 Schlagsahne...

Role me mollë

Përbërësit: 6-7 molla të ngrira në rende, një gotë sheqer, një gotë ujë, 2 lugë të vogla kanellë. Përbërësit për brumin: 3 vezë, një gotë...

Ëmbëlsirë e lehtë me kokos

Përbërësit: 5 vezë, një gotë sheqer, 150gr kokos, 200gr çokollatë, 1 lugë ujë, 250ml ajkë e ëmbël (hopla). Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe shtojmë...

Tatli e shpejt për 30 minuta

Përbërësit: 3 vezë, 1 pluhur për pjekje (pecivë), 1 sheqer vanilje, 1 gotë të ujit vaj, 1 gotë të ujit sheqer,  2 lugë gjelle...

Receta e ëmbëlsirës së famshme cinnamon rolls

Përbërësit për role me kanellë (cimet,cinnamon): 300ml ujë, 50gr margarinë i shkrirë, 600gr miell, 50gr sheqer, pak kripë, 10gr tharm buke. Për fillin: 50gr...

Tortë Oreo pa pjekje

Përbërësit: 600gr biskota oreo të bluara, 160gr gjalpë (margarinë). Për lyerje: 500ml krem për ëmbëlsira (halta), 40gr sheqer pluhur, 1 sheqer vanilje, 500gr djathë...

Toptha me biskota dhe bajame

Përbërësit: 300gr biskota të bluara, 250gr butter (margarinë) në temperaturë të dhomës, 1 gotë sheqer, 1 sheqer vanilje apo aromë vanilje, 100gr bajame të...

Receta si të përgatitni tullumba turk

Përbërësit për brumin: 1 gotë ujë, 1 gotë qumësht, 1 filxhanë vaj, 2 gota miell, 3-4 vezë, 1 pluhur për pjekje (pecivë). Sherbeti: 1kg...

Horoskopi

Lifestyle

“Ishte përvoja më e tmerrshme e jetës sime”/ Flasin të shëruarit nga koronavirusi: “Fillova të kollitem me gjak

“Mund t’ju them se infermierët ishin po aq të frikësuar sa unë; ata më thanë se testi im për koronavirus ishte pozitiv, sikur po...

“Vrapuesit janë më të rrezikshmit, përhapin virusin shumë shpejt”

Meqenëse marrin me shpejtësi frymë edhe lirojnë më shumë pikla në ajër. Doktori australian, Norman Swan, ka shpjeguar përse aktualisht kalimtarët më të rrezikshëm në...

1 prilli në kohë koronavirusi, gënjeshtrat dënohen me gjobë deri në 5 vite burg

Ditën e sotme është 1 prilli dhe ndonëse në kohë koronavirusi, janë të paktë ata që kanë ende dëshirë për shaka dhe gënjeshtra. Por në...

Kujdes, ky është shteti ku fjala “koronavirus” ndalohet me ligj

Fjala koronavirus është një fjalë e ndaluar në Turkmenistan. Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se qeveria e Turkmenistanit ka ndaluar fjalën “koronavirus” të përdoret...

Qytetarët ndihmojnë zjarrfikësit për ta lokalizuar zjarrin në malin e Barilevës (VIDEO)

Sot një pjesë e malit të Barilevës në rrethana të paqarta është kapluar nga zjarri. Në vendin e ngjarjes kanë dalë zjarrfikësit për ta lokalizuar...

Kështu shkatërrohen mushkëritë nga koronavirusi

Një burrë 50-vjeçar me koronavirusin u transferua në Universitetin George Washington, kur u sëmurë në mënyrë kritike vetëm disa ditë pasi kishte vetëm simptoma...
45,290FansaPëlqeje
6,118NdjekësitNdjek
33NdjekësitNdjek
480NdjekësitNdjek
1,600AbonentëAbonohu

Shëndetësi

Dedikuar Femrës

Auto

Tirana
broken clouds
11 ° C
11 °
11 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
14 °
Die
15 °
Hën
17 °
Mar
14 °
Mër
15 °

Rozë

Këngëtarja shqiptare e dëshpëruar pas koronavirusit, thotë se verën duhet ta harrojmë!

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Ronela Hajati duket të jetë e shqetësuar rreth pandemisë Covid-19. ...

Trump: Harry e Meghan janë larguar nga Kanadaja drejt SHBA-ve, s’do t’u paguhet mbrojtja e tyre!

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, është treguar i “ashpër” me princin Harry dhe dukeshën Meghan. ...

Burdushi tregon kur do të përfundojë koronavirusi dhe cfarë do të ndodhë me qeverinë

Në emisionin n’Kosovë Show mjeku popullor, Hysni Peqani – Burdushi, ka folur për situatën e krijuar së fundi në me rrëzimin e qeverisë dhe...

Modelja kroate po i ‘çmend’ të gjithë me linjat seksi

if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: ,...

Fero thotë se është bërë milioner!

Reperi shqiptar Fero së fundi ishte ftuar në emisionin Prive, ku tregoi detaje nga jeta e tij. ...

Robert Berisha tallet me vushtrriasit

Robert Berisha, i cili tashmë po qëndron i karantinuar në konvikt në Prishtinë, është “tallur” me qytetarët nga Vushtrria. ...

Të Fundit

Horoskopi mujor nga Paolo Fox, çfarë kanë parashikuar yjet për Prillin

Dashi: Prilli vjen me lajme të gëzuara. Jo ndonjë mrekulli, por në krahasim me pasigurinë e fillimit të vitit, ka diçka më shumë. Ndoshta, më...

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me ju. Ja se...

7 zgjatje(ushtrime) që shpejtojnë metabolizmin tuaj

Ne sugjerojmë që të ngriheni, të zgjateni dhe ta bëni trupin tuaj të funksionojë ashtu si duhet. Ju mund t’i kryeni të gjitha ushtrimet...

“Ishte përvoja më e tmerrshme e jetës sime”/ Flasin të shëruarit nga koronavirusi: “Fillova të kollitem me gjak

“Mund t’ju them se infermierët ishin po aq të frikësuar sa unë; ata më thanë se testi im për koronavirus ishte pozitiv, sikur po...

9 arsye të fuqishme pse duhet të hani gjalpë kikiriku

Humbja e peshës, parandalimi i kancerit të gjirit, ulja e pagjumësisë dhe më shumë – gjalpi i kikirikut është një ilaç natyral që mund të...

“Vrapuesit janë më të rrezikshmit, përhapin virusin shumë shpejt”

Meqenëse marrin me shpejtësi frymë edhe lirojnë më shumë pikla në ajër. Doktori australian, Norman Swan, ka shpjeguar përse aktualisht kalimtarët më të rrezikshëm në...

Zbuloni shenjat me fat për ditën e sotme, 2 prill 2020

DASHI Mundohuni ta harroni sa më parë të shkuarën e trazuar e të dhimbshme sot sepse në të kundërt nuk do mund të dashuroheni...

Horoskopi ditor për nesër, e Enjte 2 Prill 2020

Dashi Ju pret një ditë e lodhshme, sidomos nga pikëpamja sentimentale. Momentalisht situata nuk paraqitet e qetë, madje mund të jetoni në dy histori paralele. Demi Mundohuni...

8 sjellje të çuditshme të fëmijëve dhe çfarë nënkuptojnë ato

Fëmijët bëjnë gjëra që mund të duken të çuditshme dhe të pashpjegueshme. Ne duam t’ju shpjegojmë disa nga këto sjellje të çuditshme që shumica e...

Menaxhimi i stresit dhe mërzisë gjatë ditëve të karantinës

Shkruan: Msc.Candidate Doruntina Grulaj A është agresioni një përgjigje ndaj stresit ? Në kohën kur bota por përballet me një pandemi të quajtur COVID-19 e tanimë...

Sponsor

Teknologji