Kuzhina

Ëmbëlsirë veç për 15 minuta

Përbërësit: 2 vezë, 100ml vaj (1 gotë e çajit), 100gr sheqer (1 gotë e çajt), 15gr pluhur për pjekje (pecivë), 300gr miell, reçel çfarë...

Tortë shumë e shijshme pa miell

Përbërësit: 5 vezë, 200gr margarinë ( në temperaturë dhome), 200gr sheqer, 200gr arra të bluara 5 lugë gjelle grizë, 1 lugë gjelle kanellë. Për kremin: 3 Schlagsahne...

Role me mollë

Përbërësit: 6-7 molla të ngrira në rende, një gotë sheqer, një gotë ujë, 2 lugë të vogla kanellë. Përbërësit për brumin: 3 vezë, një gotë...

Ëmbëlsirë e lehtë me kokos

Përbërësit: 5 vezë, një gotë sheqer, 150gr kokos, 200gr çokollatë, 1 lugë ujë, 250ml ajkë e ëmbël (hopla). Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe shtojmë...

Tatli e shpejt për 30 minuta

Përbërësit: 3 vezë, 1 pluhur për pjekje (pecivë), 1 sheqer vanilje, 1 gotë të ujit vaj, 1 gotë të ujit sheqer,  2 lugë gjelle...

Receta e ëmbëlsirës së famshme cinnamon rolls

Përbërësit për role me kanellë (cimet,cinnamon): 300ml ujë, 50gr margarinë i shkrirë, 600gr miell, 50gr sheqer, pak kripë, 10gr tharm buke. Për fillin: 50gr...

Tortë Oreo pa pjekje

Përbërësit: 600gr biskota oreo të bluara, 160gr gjalpë (margarinë). Për lyerje: 500ml krem për ëmbëlsira (halta), 40gr sheqer pluhur, 1 sheqer vanilje, 500gr djathë...

Toptha me biskota dhe bajame

Përbërësit: 300gr biskota të bluara, 250gr butter (margarinë) në temperaturë të dhomës, 1 gotë sheqer, 1 sheqer vanilje apo aromë vanilje, 100gr bajame të...

Receta si të përgatitni tullumba turk

Përbërësit për brumin: 1 gotë ujë, 1 gotë qumësht, 1 filxhanë vaj, 2 gota miell, 3-4 vezë, 1 pluhur për pjekje (pecivë). Sherbeti: 1kg...

Horoskopi

Lifestyle

Mediat italiane më 2015: Shkencëtarët kinezë po krijojnë një supervirus nga lakuriqët dhe minjtë

Një video e transmetuar nga mediat italiane që mban datën 16 nëntor të vitit 2015 ka bërë bujë në mediat sociale, por indiferente nuk...

Psikologët paralajmërojnë se situata me koronavirusin do të shkaktojë pasoja në shëndetin mendor

Situata e shkaktuar në vend si rrjedhojë e virusit Corona dhe izolimit, qytetarëve pritet t’iu kushtojë edhe më ndryshime psikologjike e psikike . ...

Edhe një rast i Këshilltari i kryeministrit britanik filmohet duke vrapuar, kjo është arsyeja

Dominic Cummings është parë duke vrapuar rrugës drejt Downing Street  – menjëherë pasi kryeministri Boris Johnson njoftoi se ai kishte dalë pozitiv në testin...

Koronavirusi bën mutacion më ngadalë se gripi: Përse është lajm i mirë dhe çfarë thonë ekspertët

Ky përfundim i ekspertëve i ka dy implikime dhe që të dyja janë pozitive. Kjo do të thotë që virusi është stabil në formën...

Nuk po qëndrojmë larg njëri-tjetrit sa duhet: Distanca prej dy metrash s’mjafton

Një studim i ri nga Massachusetts Institute of Technology (MIT) doli në përfundimin se distanca prej dy metrash që po mbajnë njerëzit për të...

100 vjet më vonë, çfarë kemi mësuar nga pandemia e gripit spanjoll

Pas Luftës së Parë Botërore, një pandemi gripi pushtoi botën dhe vrau të paktën 50 milionë njerëz. Çfarë kemi mësuar nga gripi spanjoll që...
45,301FansaPëlqeje
6,118NdjekësitNdjek
33NdjekësitNdjek
481NdjekësitNdjek
1,600AbonentëAbonohu

Shëndetësi

Dedikuar Femrës

Auto

Tirana
broken clouds
11 ° C
11 °
11 °
87 %
1kmh
75 %
Sht
14 °
Die
15 °
Hën
17 °
Mar
14 °
Mër
15 °

Rozë

Fero thotë se është bërë milioner!

Reperi shqiptar Fero së fundi ishte ftuar në emisionin Prive, ku tregoi detaje nga jeta e tij. ...

Robert Berisha tallet me vushtrriasit

Robert Berisha, i cili tashmë po qëndron i karantinuar në konvikt në Prishtinë, është “tallur” me qytetarët nga Vushtrria. ...

Bufi: Si të çlirohemi, veprimi i parë do të jetë “unfollow” krejt faqeve të gatimit

Qëndrimi në izolim ka ndikuar që të bëhemi edhe më të pandashëm nga ushqimi. ...

Enca plot grim në karantinë, tallet me fansat e saj

Këngëtarja Enca Haxhiu po vazhdon që të jetë në vetizolim por që këngëtarja duket se nuk është duke ia kaluar edhe aq mirë ...

Demi Rose heq jelekët, çon gishtin e mesit

Bukuroshja britanike vazhdon që të postojë foto seksi nga karantina derisa ka festuar ditëlindjen e saj ...

Deputeti shqiptar poston fotot: Duke djegur koronavirusin!

Në një kohë kur i gjithë vendi është në shtet-rrethim, deputeti Kujtim Gjuzi ka vendosur që ta kalojë pandeminë duke thyer rregullat. ...

Të Fundit

Lajm i keq për fansat e 2TON-it (FOTO)

Sot në orën 16:00, ishte planifikuar të dalë kënga e re e 2TON-it. Mirëpo, kjo gjë nuk ndodhi. Reperi nga Ferizaj, njoftoi fansat...

Luana tregon pse është larguar pak nga rrjetet sociale

Pas përfundimit të “Shiko kush luan” Luana Vjollca, ka shfrytëzuar këto kohë për pushime, për të publikuar këngën e re...

Armendi nuk ndalet: Zbulohet me kë i ka bashkuar forcat në duetin e ri

Armend Rexhepagiqi iu rikthye skenës dhe paraqitjeve publike. Albumi ‘Fortuna’ që mban vulën e tij dhe të Aidës vuri në pah se sa...

20 ditë pasi e mohoi, Eliza Hoxha zyrtarizon hyrjen në politikë

Një ndejë e PDK-së së Kadri Veselit në të cilën u shfaq Eliza Hoxha ishte një sinjal i qartë se këngëtarja e...

Rita Ora vjen në Kosovë gjatë prillit dhe ja pse (FOTO)

Një pjesë e të ardhurave nga secila çantë e shitur do të shkojën për bamirësi, konkretisht për “Women for Women...

Anxhela Peristeri dhe Mateus Frroku sjellin “Muza ime” (VIDEO)

Anxhela Peristeri dhe Mateus Frroku janë bërë bashkë në një këngë. Projekti i cili quhet “Muza ime” është punuar nga Kledi Bahiti,...

Valdrin Sahiti prezanton koleksionin pranverë/verë 2019, me fustane unike (VIDEO)

Meqenëse jemi në pranverë dhe jemi afër verës, shumë prej femrave kanë bërë plan të fejohen apo martohen këtë vit. Ashtu si...

Ledri Vula kujton luftën me foto të dhimbshme: Rruga dukej shumë e gjatë…

Edhe pse kurrë nuk do të harrohen, shumë kujtime të trishta u ringjallën këto ditë në Kosovë. Masakra të bëra gjatë luftës...

Pas “Vuj”, Ronela thotë “Pa dashni” në këngën e re (VIDEO)

Është publikuar projekti i shumëpritur nga Ronela Hajati. Kënga quhet “Pa dashni” dhe është realizuar nga vet këngëtarja me ndihmën e Tull...

Sponsor

Teknologji